Fűszer és gyógynövény termesztés és kereskedés
                                          
                                      telefon: +36/30/921-1729
                                    e-mail : szijanszi@gmail.com                                                                            







Az orvos kezel, a természet gyógyít
MENÜ

A teakészítés általános szabályai

Vannak általános szabályok, amelyeket ismerni kell a helyes eljáráshoz. 

A gyógyteákat készíthetjük virágból, levélből, gyökérből, termésből és kéregből. A virágot, levelet, hajtásvéget forrázzuk. Egy adag 3 gramm, egy csapott evőkanálnyi mennyiség, ezt kell leönteni 2,5 dl forrásból levett tiszta vízzel. Utána le kell fedni, majd állni hagyni 15-20 percig. 

Ha kicsit több ez az idő, az nem baj, de ha 1 óránál tovább hagyják ázni, akkor már ne igyák meg, inkább készítsenek frisset. 

A gyökereket, kérgeket, a termést főzzük, általában 5-10 percig. A katángot is főzni kell, mivel kemény szerkezetű a szára, csak így oldódik ki belőle a hatóanyag. Főzéssel készítjük még a kovasav tartalmú növényeket, pl. a zsurlót. 

Hideg áztatással készülnek a nyálkatartalmú növények, mint pl.a mályva, a kankalin. Ezeket 4- 5 órán át áztatjuk. A csipkebogyó C-vitamin tartalma elbomlik 60 C felett, ezért szintén hideg vízben áztatjuk 5-6 órán át. A fehér fagyöngyöt mészmentes hideg vízben kell 12 órán át áztatni, célszerű este beáztatni, reggel meginni a teáját. 

Nem szabad a teakészítéshez fém eszközöket használni, mert egyes anyagok gyógyhatását semlegesíti a fém. A vizet lehet fém teaforralóban melegíteni, de amivel a növény közvetlenül érintkezik (szűrő, csésze), az ne készüljön fémből. 

Ízesítést nem ajánlunk. Ha azonban élvezeti teaként isszák a teát, akkor tehetnek bele mézet, citromot. De sohasem forró teába! A méz fontos enzimjei, a citrom C- vitaminja 40 fok felett elbomlanak, várjanak tehát, míg langyosra hűl a tea. A méz gyógyhatása fontos tényező, soha ne édesítsék a teájukat cukorral. Azonban a méz savasít is, ha valakinek sok a gyomorsava, akácméz fogyasztását ajálnom. 

A teákat mindig frissen készítsék. A tisztító teákat éhgyomorra, a vízhajtókat napközben elkortyolva, a hashajtókat, nyugtatókat este igyák. Emésztésjavításra étkezés után 15 perccel, étvágyjavításra evés előtt 30 perccel igyanak teát.


 

Gyógyteák készítése

A gyógyhatású növények egyik fontos felhasználási területe a gyógytea készítése. Miután a tea elkészítési módját elsősorban a felhasznált növényi rész határozza meg, fontos tudni, hogy gyógytea készítésére a növény mely része használható.

A gyógyszertárak polcain gyakran találkozunk olyan fehér edényekkel, melyen a felirat egyik része a növény tudományos nevére, másik része a hatóanyagot tartalmazó növényi részre utal. Herba névvel illetik a virágos hajtásokat, a flos a virágra, a folium a levélre és a radix a gyökérre, a semen a magra, a fructus a termésre utal. A Chamomillae flos elnevezés szárított kamillavirágot jelent.

A drog szó gyógynövényekkel kapcsolatos szakkifejezés és a gyógynövények hatóanyagot tartalmazó szárított részére utal. A kamilla drogja tehát a szárított kamillavirág.

Teát készíthetünk friss és szárított növényi részekből. Hacsak lehet, erre a célra frissen szedett növényeket használjunk. Ezekből általában szárított növényekhez viszonyítva kétszeres mennyiség szükséges. Nagyon kellemes ízű tea készíthető például bazsalikom, menta és citromfű friss leveleinek keverékéből.

A gyógyteakészítés általában abból áll, hogy a drognak használható friss növényi részeket feldaraboljuk, forrásban levő vizet öntünk rá, és lefedve öt percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Így készítjük a virág-, levél-, a zsenge hajtásteákat, illetve az összeszúzott magvakból (ánizs, édeskömény) készített teákat.

Ha keményebb növényi részekből (pl. mezei zsurló) szeretnénk teát készíteni, akkor az áztatási idő hosszabb, a fentinek körülbelül a duplája.

A kérgekből, gyökerekből , termésekből főzéssel készítünk teát (kömény, lestyángyökér, macskagyökér). A főzés ideje általában tíz perc.

Vannak növények, melyekből hidegvizes kivonatot készítünk (fagyöngy levele, leveles hajtása, lenmag). A beáztatást rendszerint este kezdjük , reggel leszűrjük, majd kellemes fogyasztási hőmérsékletre melegítjük.
Így készítjük a csipkebogyóteát is.

Teakeverékek készítésekor a növényeket úgy válogatjuk össze, hogy a tea a kívánt hatóanyago(ko)n kívül íz- és színjavító anyagikat is tartalmazzon. Ízjavító pl. az ánizs, édesgyökér, citromfűlevél és általában az illóolajat tartalmazó növények. Színjavító pl. a körömvirágszirom, a kankalin virágja. Megjegyzendő, hogy a szín- és ízjavító növények is rendelkeznek gyógyhatással.

A saját termesztésű vagy gyűjtött növényeinket kis csokorba kötve meg is száríthatjuk. Nagy csokrot ne készítsünk, mert a közepe nedves maradhat, vagy a kötözésnél penészedhet. A szárítás "csörgő" szárazra történjen.
A felaprózott növényekből az illóolaj hamar eltűnik, ezért célszerűbb nagyobb növényi részeket tárolni, és közvetlenül a felhasználás előtt mozsárban összezúzni vagy megdarálni. A drogot jól záródó, lehetőleg fénytől is védő edényben tároljuk.

Egy csésze teához általában egy teáskanál drogot számítunk.
Nagyobb adag készítésekor a teáskannába tegyünk csészénként egy kanál drogot és erre öntsük rá a forrásban levő vizet.

Gyógyteának nevezzük a forró vízzel felöntött gyógynövényekből álló italt.

 


 

A gyógynövényekből nemcsak gyógyszereket, hanem többféle módon felhasználhatóteákat, teakeverékeket is készítenek. A gyógynövény-szaküzletekben és agyógyszertárakban ismert hatású speciális teakeverékek kaphatók. A betegtájékoztatóban feltüntetik az elkészítés és az alkalmazás módját, valamint az összetételt, de használatukat célszerű a családorvossal megbeszélni.

A csak egyféle gyógynövényt tartalmazó csomagolásokban (natúr gyógyteák) tájékoztató nem mindig található, ezért ezeket inkább az egészséget javító, úgynevezett élvezeti cikknek kell tekinteni. Kellő jártassággal teakeverékek is készíthetők belőlük, azonban ügyelni kell azok összetételére, az elkészítés körülményeire és az alkalmazás módjára, mert a nem szakszerűen összeállított vagy elkészített keverékek hatóanyag-tartalma nagymértékben csökkenhet vagy el is veszhet (csalán, ezerjófű, hársfavirág,kamilla stb.).

 

Egyes előre csomagolt, szárított növényi részekből álló gyógytea-filterek csak néhány perc állás idő után nyerik el legoptimálisabban fogyasztahtó állagukat

A gyógyteák elkészítéséhez zománcozott, tiszta, jól zárható fedővel rendelkező edényt használjunk. Ha más utasítás nincs, adagonként egy evőkanál teakeveréket és 2,5-3 dl vizet mérjünk ki. Elkészülte után sűrű szűrőn átszűrve – például a szem borogatásához készítettkamillateát fertőtlenített, sűrű szövésű vászonkendőn átcsepegtetve – használjuk fel.

Az elkészített teákat, ha ellenjavallat nincs, cukorral, a köhögést csillapító teákat mézzel édesítjük. Az étvágyat csökkentő teákat az étkezést megelőzően 20 perccel, az emésztést elősegítő, epe- és májbetegségeket gyógyító teákat az étkezés végén kell alkalmazni. A vízhajtó, köhögéscsillapító, magas vérnyomást csökkentő teákat napközben bármikor, a gyomorsavcsökkentő, bélféregűző teákat este kell fogyasztani.

Forrázat

·                    A friss gyógynövényt apróra vágjuk, 1-2 teáskanálnyit üvegedénybe teszünk, majd a felforralt vizet ráöntve fél percig áztatjuk. Ezután leszűrjük, és a javallat szerint fogyasztjuk.

·                    Szárított gyógynövényeknél az áztatási idő 1-3 perc, de a gyógynövény összetételétől függően, akár 10-20 perc is lehet.

·                    Ha a hőre érzékeny anyagokat (illóolajokat, vitaminokat) szeretnénk megkímélni, akkor a következő módon készítjük el a teát: a tea(keverék) felét 12-24 órán keresztül hideg vízben áztatjuk, a másik feléből elkészítjük a forrázatot, majd a kettőt összevegyítve használjuk fel.

Főzet

·                    A gyógynövények gyökereit a megadott vízmennyiséggel együtt hidegen tesszük fel, és 1-2 percnyi forralás után lefedve 3-5, szárítmány esetén 10-20 percig állni hagyjuk, majd leszűrve használjuk fel.

Hideg áztatás

·                    Sok gyógynövény elveszíti gyógyító hatását a forrázás alatt, ezért ezekből hidegen kell teát készíteni (mályva, fagyöngy,kálmos, csipkebogyó).

·                    A gyógynövényt az előírt vízmennyiség felével 8-12-24 órán át áztatjuk, majd leszűrjük, és a szűrőben maradt növényt a vízmennyiség másik felével leforrázzuk. Kissé hűlni hagyjuk, majd egybeöntjük.

·                    Ha a teánkat a fentebb leírt módok közül a megfelelővel készítjük el, benne maradnak mindazok a hatóanyagok, amelyek vagy csak hideg, vagy csak meleg hőhatásra oldódnak ki.

Eszencia

·                    Jól zárható üvegedényt lazán teleteszünk gyógynövényekkel, majd 38-40%-os tiszta alkoholt vagy gyümölcspálinkátöntünk rá. Meleg, 20 °C-os helyen 2-3 hétig állni hagyjuk, időnként felrázzuk, majd leszűrjük. A szűrőben maradt növényeket kipréseljük, és a préslét is hozzáadjuk a leszűrt léhez.

·                    Használhatjuk belsőleg teába csöpögtetve, külsőleg borogatáshoz vagy bedörzsöléshez.

Friss lé

·                    A frissen szedett gyógynövényeket tegyük turmixgépbe és aprítsuk fel. Szűrés és préselés után használhatjuk.

·                    A gyógynövények frissen sajtolt leve alkalmas arra, hogy cseppek formájában fogyasszuk. Kis üvegekben, lezárva, a hűtőszekrényben tárolva néhány hónapig felhasználható.

Borogatás péppel

·                    A gyógynövények szárait, leveleit sodrófával péppé törjük, majd vászonkendőre kenjük, és a beteg testrészre helyezzük.

·                    Egy másik kendővel átkötjük, és éjszakára is a beteg testrészen hagyjuk.

·                    Érzékeny bőrű betegeknél a borogatást rövidebb ideig alkalmazzuk! Ha mégis viszketés jelentkezne,körömvirágkenőccsel csillapíthatjuk a kellemetlen érzést.

·                    Ilyen borogatással nem kell feltétlenül ágyban feküdni, a jól felrakott kötéssel járkálhat vagy üldögélhet a beteg.

Dunsztkötés

·                    Fazékban vizet forralunk, a gyógynövényeket szitában fölé helyezzük, lefedjük. Néhány perc múlva, ha megpuhult, vászonkendőre kenjük, és a beteg testrészre helyezzük. Egy másik gyapjúkendővel átkötjük, hogy melegen maradjon, celofánnal vagy műanyag fóliával lekötjük, és legalább 2 órán át, de akár egész éjszakára is, a beteg testrészen hagyjuk.

Kenőcs és olaj készítése

·                    Kenőcs készítésekor a gyógyfüveket apróra vágjuk, forró disznózsírban állandó keverés mellett 1-2 percig sütjük, majd lefedve egy éjszakán át hűlni hagyjuk. Másnap ismét felmelegítjük, leszűrjük, és tégelyekbe rakva hideg helyre tesszük.

·                    Olaj készítéséhez egy jól zárható üvegbe tesszük a felaprított gyógynövényeket, de nem tömjük keményre. Hidegen sajtolt olívaolajjal feltöltjük az üveget úgy, hogy az olaj befedje a növényeket. Két hétig napsütéses helyen vagy kályha közelében tartjuk. Ez után leszűrjük, kipréseljük, és jól zárható üvegekbe töltjük. Így hosszabb időn keresztül eltartható, felhasználható.

Gyógyfürdők

·                    A közönséges csapvízbe olyan gyógyfüveket teszünk, amelyek a bőrt izgatják, illetve a bőrön át felszívódva hatnak a szervezetre.

·                    A teljes fürdőhöz 6-8 liternyi friss vagy 200 g szárított gyógynövényt használjunk. Ezt éjszakára hideg vízbe áztassuk be, majd másnap felmelegítve öntsük a fürdővízbe.

·                    A fürdési idő 20 perc legyen, a szívtájék ne kerüljön a fürdővíz alá. A fürdés után törölközés nélkül fürdőlepedőbe vagy fürdőköpenybe burkolózva feküdjünk ágyba, nyakig betakarózva 1 óra időtartamra.

·                    Az ülő-fürdőt a fentiekhez képest fele mennyiségből készítsük el. A vese tájéka is kerüljön a víz alá. A továbbiakban azonos módon járjunk el.

Az érem két oldala

A gyógynövényekre is igaz, hogy kismértékben orvosság, nagy mértékben méreg, ezért nem árt tudnunk legalább a fontosabb gyógynövények napi adagjait. Lásd még: Mérgező növények

Gyógynövények adagolása

Néhány ismertebb gyógynövény "átlagos" napi adagja egy egészséges felnőtt számára: (szárítottan, leveleik ill. gyökerük, gyöktörzsük) Minden esetben kérjük ki orvosunk, természetgyógyászunk véleményét is, hogy személyre és betegségre szabottan kapjunk megfelelő kezelést!

Gyógynövények átlagos napi adagja

Gyógynövény

Latin neve:

napi adagja:

Megjegyzés

aloe

Aloe vera

50–200 mg

por

angyalgyökér

Angelica archangelica

4,5 g

növény

borsos és mezei menta

Mentha piperita

3-6 g

(3 teáskanál)

cickafarkfű

Achillea millefolium

- 4,5 g

 

citromfű

Melissa officinalis

4 g

(2 teáskanál)

ezerjófű

Centaurium erythrea

6 g

 

kakukkfű

Thymus vulgaris

10 g

(2 teáskanál)

kamilla

Matricaria chamomilla

9-12 g

(egy púpozott evőkanál)

kapor

Anetheum graveolens

3 g

(terméséből)

komló

Humulus lupulus

0,5 g

(egy teáskanál)

közönséges levendula

Lavandula angustifolia

3-5 g

(két teáskanál)

lándzsás útifű

Plantago lanceolata

6 g

(2 teáskanál)

macskagyökér

Valeriana officinalis

200 mg

gyökér (2 teáskanál)

mályva

Malva sylvestris

5 g

 

máriatövis

Silybum marianum

(kb. egy teáskanál)

 

pásztortáska

Capsella bursa-pastoris

10-15 g

 

pitypang

Taraxacum officinale

3 - 4 g

gyermekláncfű

réti legyezőfű

Filipendula ulmaria

2,5 - 3,5 g

 

rozmaring

Rosmarinus officinalis

4 - 6 g

 

orbáncfű

Hypericum perforatum

2-4 g

 

orvosi kálmos

Acorus calamus

2 teáskanál

apróra vágott gyöktörzs

tavaszi kankalin

Primula veris

0,5 - 1 g

 

zsálya

Salvia officinalis

4 - 6 g

(2 teáskanál)

 

Fitoterapeutaként különböző bajokra különféle gyógytea keverékeket ajánlok. De valahogy tévhitek élnek a gyógyteákkal kapcsolatosan. Sokan azt gondolják, hogy leöntik a gyógynövényt és kész.
Ez nem így van! Vannak aranyszabályok, amelyeket érdemes betartani, mert különben nem azt a hatást éri el az ember, amit szeretne.

Íme egy kis leírás:

 

1., Önmagunktól egy "kotyvasszunk" otthon teát! Ez alatt azt értem, hogy különböző gyógyfüveket ne keverjünk ízlésünk szerint. Kérjük ki minden esetben szakember tanácsát. Hiszen vannak olyan gyógynövények, amelyeket áztatni szabad, másokat meg csak forrázni, avagy csak külsőleg lehet alkalmazni.

2., Nevezzünk ki egy kis kannát, a gyógyteák készítésére, illetve egy bögrét, amelyből elfogyasztjuk. Azzal, hogy mindig abban az edényben készítjük el a teánkat energiát viszünk bele. Töltetet adunk a víznek, így sokkal gyorsabban jut el az adott szervhez az információ.

3.,  Ne használjunk fém eszközöket! A gyógynövényeknek árt a fém, nem azt a hatást érjük el velük, amit szeretnénk. Érdemes a gyógyfüveket egy porcelán tartóba helyezni. Ma már lehet olyan bögréket kapni, amelyekben eleve benne van egy porcelán szűrő.

4.,  Lehetőség szerint ne vegyünk filteres, aromás teákat. Sokszor találkoztam olyan filteres gyógynövényes teákkal, amelyekben - súly szaporítás miatt - homokot raknak. Az aromák pedig csak az "élvezhető" ízt fokozzák, nincs gyógyhatásuk.

5., Ne cukrozzuk, illetve ne rakjunk a teánkba citromot. Ezek mind csökkentik a teánk hatását, akár így nem is érnek semmit. Ha mindenképpen ízesíteni akarjuk a teát, akkor mézet használjunk.

6., 
Szánjuk rá az időnket a teázásra. A gyógyteák akkor fejtik ki hatásukat, ha nem csak lehörpintjük a teát, hanem elkortyolgatjuk. Élvezzük a gyógynövények ízét, zamatát.

7., Ne ragadjunk le csak egy fajta teánál! Ízlelgessük, kóstolgassuk a teákat. Mint ahogy a jó borokat is válogatjuk, válogassuk meg a teáinkat is.

8.,  Legyen egy kis házipatikánk! Válogassunk össze gyógynövényeket, amelyeket többször használunk. Tároljuk kis üvegekben, ne érje napfény! Így mindig kéznél van az a növény, amire éppen szükségünk van.

9., Kérjük ki szakember tanácsát! Olykor egy egyszerű fejfájást lehet kezelni gyógynövényekkel, s nem kell a pirulákhoz fordulnunk!

10., Legvégül Teázzunk! Ne csak télen, s idényjellegűen, hanem minden évszakban. Hiszen meg van minden egyes évszak maga gyógytea keveréke. A gyógynövények lúgosítanak, segítenek a méreganyagok eltávolításában, támogatják az immunrendszert, frissítik az erek állapotot, kényeztetik a testünket-lelkünket! és még sorolhatnám, hogy milyen hatással vannak ránk a növények!

Jó Teázást mindenkinek!

 

 

 

Asztali nézet